Kommenteeri

ELF tunnustab otsust võtta Hiiumaa väärtuslikud ja elurikkad riigimetsad kaitse alla

Eestimaa Looduse Fond (ELF) tunnustab Kliimaministeeriumi värsket otsust võtta Hiiumaal kaitse alla ligi 7000 hektarit vanu ja liigirikkaid riigimetsi. Samas rõhutab keskkonnaühendus, et ka plaanitavast kaitsealast väljapoole jäävates Hiiumaa riigimetsades leidub olulisi loodusväärtusi ning neid metsi tuleks majandada püsimetsana.
Foto: Tiit Leito

ELFi hinnangul oleks parim lahendus saare loodusväärtuste hoidmiseks rahvuspargi loomine, ent Kliimaministeerium otsustas esmaspäeval (08.04.24), et ei loo rahvusparki. Samas pakkus ministeerium lähtuvalt ELFi tehtud rahvuspargi loomise ettepanekust ja Keskkonnaameti täiendavatest analüüsidest omapoolse kompromisslahenduse. Selle kohaselt plaanitakse kaitse alla võtta veidi üle kolmandiku rahvuspargi ettepanekus olnud aladest.

ELF innustab Kliimaministeeriumit kaitse alla võtmise otsust ka kiiresti ellu viima. “On tähtis, et vanad ja võimsad Hiiumaa metsad saavad hoitud ning neid ei saa tugeva raiesurve tuules lagedaks raiuda. Need metsad on koduks tuhandetele liikidele ja väga kallid hiidlastele,” rääkis ELFi metsaekspert Liis Kuresoo. “Samas tuleb tagada, et ka kompromisslahendusest välja jäänud riigimetsi ei raiutaks lagedaks, vaid majandataks püsimetsana. Seda enam, et kohalik kogukond avaldas hiljuti toetust sealsete metsade keskkonnasõbralikumale haldamisele,” lisas Kuresoo.

ELF tegi 2022. aastal ettepaneku luua Hiiumaale rahvuspark, et kaitsta sealseid ainulaadseid, liigirikkaid ja vanu metsi. Ettepanek hõlmas eelkõige saare põhja-, lääne- ja keskosasse jäävaid riigimaadel asuvaid põliseid metsi. Ettepanekualadel asuvad suured põlis- ja loodusmetsad, kaitstavate liikide elupaigad ning vääriselupaigad. Need metsad on elupaigaks kassikakule, euroopa naaritsale, hiidkuprale, jugapuule ning paljudele teistele ohustatud ja haruldastele liikidele. Kokku oli ELFi ettepanekusse jäävate alade suurus 18 680 hektarit. ELFi ettepaneku kohaselt oleks suuremal osal ettepanekualadel endiselt võimalik metsi majandada, ent püsimetsanduse võtetega.

Kohaliku kogukonna esindajad avaldasid 2023. aasta lõpus toetust Hiiumaa riigimetsade hoidmisele ja keskkonnasõbralikule haldamisele. Kohalike algatatud petitsioonile kirjutas alla ligi 500 inimest.

Lisa kommentaar

Email again: